Sport Ostalo

futsal derbi

Sudar 'studenata' na parketu Gripa: Lani su nam radili probleme, sada neće

futsal derbi

Drugu godinu u nizu Prva malonogometna liga nudi „studentski“ derbi Universitasa i Alumnusa. A pobjednika još nema. Oba prošlosezonska dvoboja završila su neodlučeno, oba 2:2. Hoćemo li u trećem napokon dobiti pobjednika saznat ćemo večeras od 20.30 u Maloj dvorani SC Gripe (Arena Sport 1).

Smanjenjem lige na deset sudionika mnogi su Alumnusu, Crnici, čak i Universitasu, predviđali borbu za ostanak, no poslije četiri kola Alumnus je već skupio sedam bodova, a Crnica i AFCU po šest. AFCU i Alumnus – koji pod tim imenima djeluju od 2016. odnosno 2012. – bore se za važne bodove, ali i za međusobni prestiž s obzirom na sveučilišni prefiks jednih i drugih.

Iako je riječ o studentskim klubovima, ima tu i iskusnijih igrača, odnosno onih koji su već odradili studentske dane. Jedan je od njih Franko Bilić (31), kapetan i golman Universitasa koji je uvelike zaslužan što je obrana splitskih „studenata“ ponajbolja u ligi. Bilić se vraća u kadar momčadi Marina Mandića nakon što je zbog crvenog kartona u gradskom derbiju sa Splitom propustio gostovanje u Makarskoj kod Novog Vremena (2:5).

Dobri rezultati Alumnusa (pobjede protiv Vrgorca i Splita, remi s Dinamom) nisu ga iznenadili.

- Svake ih godine svi otpisuju, a oni ostaju u ligi. Dugo su na okupu i imaju fantastičnog trenera Jakova Ungarova. Kao i svi zagrebački klubovi, igraju šablonski, što nama u Splitu ne paše. Lani je u našim susretima do zadnje minute bilo neizvjesno, sigurno će tako biti i danas – kaže nam Bilić, ponajbolji hrvatski vratar.

Dobro je za AFCU što Alumnus stiže bez drugog strijelca lige Darija Markića (5 golova) koji odrađuje kaznu zbog tri žuta kartona.

- On je pivot koji nam je prošle godine radio dosta problema i veseli nas što ga nema, ali tu su još Pezelj, Perković, braća Matan, Ukalović... – upozorava Bilić i ističe kako je i ove sezone osnovni cilj Universitasa ostanak u ligi.

- Pogledajte koje su sve momčadi na dnu. Ne možemo tražiti više od ostanka, a onda u doigravanju što bude.

Pohvalio je Bilić i Ligu 10, iako smatra da se igra premalo utakmica.

- Liga nikad nije bila izjednačenija i dvorane su svugdje pune. Futsal raste i možda je najgledaniji dvoranski sport u Hrvatskoj trenutno. Međutim, 18 utakmica u ligaškom dijelu je premalo. Treba se igrati barem trokružno. Time bi igrači napredovali, od čega bi dugoročno profitirala i naša reprezentacija – zaključuje Franko Bilić.

Naslovnica Ostalo